Ankara Temperli Cam

Ankara Temperli Cam

TEMPERLİ CAM

Camın ısı ve darbeye dayanıklı hale gelmesi istendiğinde Cam Temperleme denilen bir işlemden geçirilir. Temperleme prosesi cam panoların özel fırınlarda erime noktasına yakın derecelerde ısıtıldıktan sonra hızla soğutulması esasına dayanır.

Cam 700°C’ye kadar ısıtılır ve hava üflenerek soğutulur. Sıcaklığın azalması ile yüzey büzüşür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki büzülmeye kendini uydurur. İç kısmın soğumasıyla Camın her iki yüzünde basınç, iç kısımda ise çekme gerilmeleri oluşur.  Ani soğutma uygulanarak temperleme işlemlerinden geçen Cam 300°C’lik bir ısıl şoka dayanıklı hale gelmekteyken temperlenmemiş Camda 30-50°C’ lik bir ısıl şok Camın kırılmasına neden olmaktadır.

Temperlenmiş Camların mekanik olarak test edilmesinde uygulanan “Yüksekten Bilye düşürme deneyi” nde Temperlenmiş 6 mm. lik bir Cam 2 m. yükseklikten düşen 500 gr. Ağırlığındaki bir çelik bilyenin etkisi ile kırılırkenTemperlenmemiş Cam aynı deneyde 30 cm. yüksekten düşen aynı ağırlıkta bilye ile kırılmaktadır.

Tam Temperlenmiş Camlardan başka, kısmi temperlenmiş Camlar da dış zorlamalar ve ısıl gerilimlere karşı dayanıklıdır. Kısmi Temperlenmiş Camların mukavemeti Temperlenmiş Camların yarısı kadardır. Kısmi Temperleme de aynı fırınlarda ve aynı sıcaklık derecelerinde gerçekleştirilir. Bu işlemdeki tek fark soğutmanın nispeten daha yavaş yapılmasıdır. Daha yavaş soğutulan Camların yüzey ön gerilimi daha az, dolayısıyla spontane kırılma riski daha düşüktür. Kısmi Temperlenmiş Camlar, kırılma anında büyükçe parçalara bölünmesi, Camların doğrama boşluğunda kalabilmesi ve spontane kırılma risklerinin düşük olması nedeniyle, özellikle A.B.D.’ndeki giydirme cephelerde tam temperlenmiş camlara tercih edilmektedir.

Giydirme cephelerde kullanılması düşünülen Camların kalınlığı ve boyutları dikkatli seçilmelidir. Öte yandan rüzgar yükleride hem değişken hem de dinamiktir. Bu nedenle Cam kalınlığı veya boyutu tespitinden sorumlu kişilerin bu faktörleri de göz önüne almaları gereklidir.

Temperli Cam: Güçlendirilmiş veya Güvenlik camı olarakta adlandırılır. Normal camlara kıyas ile kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Normal camlardaki kırılma sonrası yaralanmalara kıyasen temperli camlar kırıldıklarında küçük parçalara ayrılarak dağılırlar, bundan dolayı yaralanma risklerini en asgariye indirir. Camlar temperli cam haline getirildikten sonra kesme, taşlama gibi işlemler yapılamamaktadır. 77 Temperleme işlemi: Özel ısıtma sistemlerinde camların 620 °C – 645 °C arasındaki seviyelere getirilip ani ve hızlı olarak hava ile soğutulmasıyla elde edilir. (ısı değeri camın kalınlığına göre değişmektedir) Özellikleri: Eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 5 kat daha güçlüdür. Isıya karşı daha dayanıklıdır. Kullanıldıkları bazı yerler: Binalarda dış cephe camlarında, dükkan ve vitrinlerinde, şömine muhafazaları ve fırın kapaklarında Araçların yan ve arka camlarında duş ve küvet camları.

Firmamız Ankara’da, Çankaya temperli cam, Yenimahalle temperli cam, Altındağ temperli cam, Etimesgut temperli cam, Gölbaşı temperli cam, Keçiören temperli cam, Mamak temperli cam, Sincan temperli cam, Angora Evleri temperli cam, Anıttepe temperli cam, Bahçelievler temperli cam, Balgat temperli cam, Beşevler temperli cam, Cebeci temperli cam, Çukurambar temperli cam, Dikmen temperli cam, Emek temperli cam, İlker temperli cam, Kavaklıde retemperli cam, Kocatepe temperli cam, Küçükesat temperli cam, Maltepe temperli cam, Oran temperli cam, Öveçler temperli cam, Seyranbağları temperli cam, Tandoğan temperli cam, Yenişehir temperli cam, Yıldız temperli cam, Yüzüncü Yıl temperli cam, Bağlıca temperli cam, Batıkent temperli cam, Beştepe temperli cam, Çayyolu temperli cam, Demetevler temperli cam, Koru Sitesi temperli cam, Söğütözü temperli cam, Aydınlıkevler temperli cam, İncek temperli cam, Ayvalı temperli cam, Esertepe temperli cam, Etlik temperli cam, Ufuktepe temperli cam, Subayevleri temperli cam, Abidinpaşa temperli cam, Akdere temperli cam, Mamak temperli cam, Tuzluçayır temperli cam, Akyurt temperli cam, Ayaş temperli cam, Beypazarı temperli cam, Çubuk temperli cam, Çamlıdere temperli cam, Kızılcahamam temperli cam, Pursaklar temperli cam, olarak bütün isteklere göre temperli cam imalat,satış, montaj işlerini yapmaktadır.

temperli-cam-ankara-6 (1)
temperli-cam-ankara-5
temperli-cam-ankara-4
temperli-cam-ankara-3
temperli-cam-ankara-2
temperli-cam-ankara-1
Bizi Arayın